I. RELACJE Z PODRÓŻY
Birma - Chiny - Indie - Indonezja - Iran -
Kuba - Maroko - Nepal - Tybet - Sri Lanka
Północny Laos i Północny Wietnam
- Himalaje Indyjskie (Zanskar i Ladakh)
- Himalaje (treking wokół Manaslu)
- Himalaje (treking pod Mont Everest)
II. TEMATY PRZEKROJOWE
1. Dawne i współczesne obrzędy pogrzebowe. (Od Peru po Indonezję)
Jest to przegląd tradycji chowania zmarłych od faraonów do współczesności : piramidy, mauzolea, stosy, mumifikacje, wystawianie ciał na pożarcie dzikim zwierzętom . . . Do tego relacja z dwóch tradycyjnych pogrzebów z Sulawezi i Bali.
2. Buddyzm okiem turysty.
Zanurzając się w świat himalajskich wiosek Nepalu, Tybetu i Indii poznamy symbole buddyzmu tybetańskiego (lamaizmu): flagi i młynki modlitewne, tanki (obrazy religijne), budowle takie jak stupy, czorteny czy murki mani. Wejdziemy do gomp i klasztorów. Odbędziemy pielgrzymki do uświęconych tradycją miejsc. Skromny lamaizm zestawimy z buddyzmem tradycji therawadinów i jego kapiącymi złotem świątyniami w Rangunie i Bangkoku.
3. Himalaje - góry i ich mieszkańcy.
Jest to opowieść o najwyższych górach świata - piękno krajobrazu, życie mieszkańców mijanych wiosek (ich ubiory, domy, zajęcia, radzenie sobie w trudnych warunkach klimatycznych), nieznane nam zjawiska przyrody, wysokogórskie zwierzęta i rośliny, kultura buddyjska (klasztory, święta w nich obchodzone) i coraz większa inwazja cywilizacji w serce gór.
4. Podróże kształcą. ( Prelekcja dla uczniów od 4 klasy szkoły podstawowej.)
Dzieci dowiedzą się między innymi: jakie warunki życia i nauki, zajęcia, prace i obowiązki mają ich rówieśnicy w odwiedzanych przeze mnie krajach świata. Poznają inne alfabety, egzotyczne rośliny i zwierzęta w ich naturalnym środowisku, niespotykane u nas jedzenie, ciekawe zjawiska przyrody (wulkany, lodowce) . . .
5. Kobiety z moich podróży.
Pokazuję obrazki i sytuacje w jakich widziałam kobiety przez ostatnie 22 lata podróżowania. Ich tradycyjne stroje i ozdoby, zajęcia, warunki życia, obowiązki i powinności.
6. Smaki świata - czyli co można zjeść w podróży.
W trakcie prelekcji pokazuję:
- egzotyczne rośliny w ich naturalnym środowisku, ekstremalne (dla nas) pokarmy (szczury, węże, nietoperze, skorpiony. . . )
- ceremoniał jedzenia po chińsku, tybetańskie smaki prosto z namiotu pasterzy jaków
- bazary, azjatyckie uliczne garkuchnie
- patent na piwo po kubańsku, jedyny w ciągu dnia posiłek mnichów birmańskich
- obiad przyrządzany w rozgrzanym piasku Sahary i wiele innych egzotycznych dań.